X

دستگاه بسته بندی چیست و چه کاربردی دارد؟

09121167683 مدیریت
دستگاه بسته بندی

دستگاه بسته بندی در مدل های مختلف توسط گروه صنعتی شیرزاد ماشین البرز طراحی و تولید می شوند، و شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی از مدل ها را انتخاب کنید، و فرآیند بسته بندی محصولات خود را به صورت مرحله به مرحله انجام دهید.

شیرزاد ماشین البرز
شیرزاد ماشین البرز

انتخاب بسته بندی مناسب و اصولی می تواند به حفظ صحت و کیفیت، بازاریابی، سود و... کمک کننده باشد. قطعا زمانی که شما قصد خرید یک محصول را دارید، اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می کند، بسته بندی محصول می باشد. با توجه به این که تنوع در نظر گرفته شده برای بسته بندی بسیار زیاد می باشد، در این مطلب قصد داریم، اطلاعات مفید و مورد نیاز شما را در مورد این که دستگاه بسته بندی چیست؟، کاربرد آن در صنعت، قیمت دستگاه بسته بندی و دیگر موارد را در اختیارتان قرار دهیم.

قیمت دستگاه بسته بندی

دستگاه بسته بندی چیست؟

دستگاه بسته بندی تکمیل کننده ی مراحل بسته بندی می باشد، و این دستگاه ها شامل دستگاه پرکن، دوخت، استرچ کش، تسمه زنی، لیبل زن، تاریخ زن و... می باشد. از مهم ترین مزیت هایی که وجود آن باعث شده است، تا شما بتوانید این نوع از دستگاه ها را انتخاب کنید، این است، که می تواند به کاهش نیروهایی که برای بسته بندی استفاده کنید، کمک کند، و انجام فرآیند بسته بندی را به صورت اتوماسیون انجام می دهد. منظور از فرآیند اتوماسیون این است، که این دستگاه، شامل دستگاه بسته بندی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشد. همان طور که قبلاً هم به این مورد اشاره کردیم، بسته بندی کردن محصولات می تواند مزایای که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، را برای شما در پی داشته باشد.

 • جلوگیری از ورود آلودگی ها و میکروارگانیسم های بیماری زا به داخل محصول 
 • کمک به زیبایی ظاهری، تازگی، عطر و بوی محصول
 • محافظت کردن از محصولات در برابر شرایط محیطی مختلف اعم از نور، رطوبت، عوامل مکانیکی و…
 • جلب توجه و نظر مشتریان
 • امکان درج اطلاعات محصول بر روی بسته بندی وجود دارد.

ولی در یک تقسیم بندی می توان گفت، که دستگاه های بسته بندی در دو مدل اولیه و ثانویه وجود دارد. برای آشنایی با این دستگاه ها به صورت مفصل در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

دستگاه بسته بندی اولیه 

دستگاه بسته بندی اولیه به عنوان اولین دستگاه بسته بندی می باشد، که می توانند با ورود به کارخانجات و یا کارگاه های تولیدی مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع از بسته بندی به طور کامل با مواد تولیدی که در کارخانه ها وجود دارد، در ارتباط می باشد، و با توجه به نوع محصول مدل های مختلفی دارد. به عنوان مثال می توان گفت، که در صنایعی که در زمینه ی تولید انواع مایعات در حال فعالیت هستند، از دستگاه پرکن مایعات و یا در صنایع غذایی از پرکن های حجمی و یا وزنی جهت پر کردن حبوبات و خوراکی مختلف استفاده می شود. این دستگاه ها به طور کلی جهت بسته بندی از استانداردهای مخصوصی استفاده می کنند. پپس برای این که تمام اصول بهداشتی در مورد این دستگاه ها رعایت شود، باید بدنه ی آن ها از جنس استیل ضد زنگ و قابل شستشو باشد.

پرکن های مایعات تولید شده در این مجموعه شامل موارد زیر می باشد.

دستگاه بسته بندی ثانویه

دستگاه بسته بندی ثانویه و یا همان نهایی بعد از این که بسته بندی اولیه برای محصولات انجام شد، انجام می شود، و زمانی از این نوع بسته بندی استفاده می شود، که قرار است، اهدافی مختلف زیر قرار است، انجام شود.

 • زمانی که قرار است، تعداد زیادی محصول در قالب یک پکیج بسته بندی شود.
 • از آسیب دیدن بسته بندی اولیه جلوگیری شود.
 • حمل و نقل آسان محصولات
 • آک شدن محصولات
 • دستگاه بسته بندی ثانویه به سه گروه زیر تقسیم می شوند.
 • دستگاه شیرینگ پک
 • دستگاه پالتایزر
 • دستگاه استرچ پالت

قیمت دستگاه بسته بندی

با توجه به قیمت تمام محصولات، مواد اولیه و قطعات تشکیل دهنده ی آن ها روز به روز در حال افزایش می باشد، نمی توان قیمت ثابتی را برای آن ها در نظر گرفت. ولی یک سری از عوامل وجود دارند، که در تعیین قیمت دستگاه بسته بندی تأثیرگذار هستند. این فاکتورها شامل مدل دستگاه، کیفیت دستگاه، نحوه عملکرد، تکنولوژی به کار برده شده در تولید آن، کاربردهای مختلف دستگاه، انعطاف‌ پذیری دستگاه و... می باشد.

کاربرد دستگاه بسته بندی

با توجه به این که دستگاه های بسته بندی در مدل ها و ابعاد مختلف طراحی و برای فروش روانه ی بازار می شوند، شما می توانید از انواع دستگاه بسته بندی در محیط های مختلف اعم از منازل، کارگاه ها، کارخانجات، فروشگاه ها و... استفاده کنید. اگر قرار است، کار خود را در منزل با استفاده از دستگاه بسته بندی آغاز کنید، باید دستگاه بسته بندی حبوبات در منزل را برای شروع کسب و کار خود تهیه کنید.

انواع دستگاه بسته بندی

 • ماشین آلات پرکن

در مورد نحوه ی عملکرد ماشین آلات پرکن باید بگوییم، که عملکرد این دستگاه ساده می باشد، و فقط باید محصولات را در حالت مایع، گاز، جامد و… را به داخل ظروفی که برای آن ها انتخاب می شود، بریزید. ولی اگر قرار است، در مورد کار اصلی این دستگاه بگوییم، باید گفت، که کار این دستگاه پیچیده تر می باشد، و همین موضوع باعث شده است، که تنوع در نظر گرفته شده برای آن ها بسیار زیاد باشد. اگر قصد بسته بندی گازی سمی را دارید، برای انجام فرآیند بسته بندی باید از نظر ایمنی کارهای لازم را انجام دهید. ماشین آلاتی که در زمینه ی پرکردن محصولات مختلف در بازار وجود دارد، شامل موارد زیر می باشد.

 1. پرکن خطی مایعات
 2. پرکن مایعات روتاری
 3. پرکن مایعات غلیظ
 4. پرکن حجمی و پودری
 5. پرکن توزینی
 6. پرکن گرانولی
 7. دستگاه ساشه مدادی
 • ماشین آلات لیبل زن

در خط تولید محصولات مختلف شما نیاز به استفاده از دستگاه لیبل زن خواهید داشت. قطعاً معرفی برند به عنوان یکی از مهم ترین هدف های بسته بندی محسوب می شود. به غیر از این مورد بر روی بسته بندی مطلوب بودن محصول از نظر کیفیت و سلامت رسیدن آن به مقصد بیان می شود. دستگاه های لیبل زن در مدل های مختلف (دستی و صنعتی) تولید می شوند، و کمک ویژه ای را به خط تولید کارخانه ها و دیگر محیط خواهد کرد. ماشین آلات لیبل زن موجود در بازار به شرح زیر می باشد.

 1. دستگاه دربند
 2. دستگاه بسته بندی سلفون از زیر
 3. دستگاه بسته بندی سیل
 4. دستگاه بسته بندی چای و دمنوش
 5. دستگاه بسته بندی حبوبات و خشکبار
 6. دستگاه بسته بندی سلفون از رو
 7. دستگاه ترمو فرم فیل سیل
 8. اسکین پک
 9. دستگاه وکیوم
 10. سلفون استرچ
 11. دستگاه دوخت نخی
 12. دستگاه شیرینگ پک
 13. دستگاه دوخت پلاستیک
 14. دستگاه استرچ پالت

در ادامه به بررسی برخی از ماشین آلات لیبل زن خواهیم پرداخت.

دستگاه بسته بندی چای و دمنوش

دستگاه بسته بندی چای و دمنوش

زمانی که در خط تولید شما تولید تی بگ قرار انجام شود، دستگاه بسته بندی چای و دمنوش به عنوان یکی از مهم ترین دستگاه ها می باشد، که حضور آن برای شما ضروری می باشد. اما اگر قرار است، که بسته بندی به صورت جعبه ای و در کیلوهای مختلف انجام شود، باید دستگاه دیگری را برای بسته بندی انتخاب کنید.

دستگاه بسته بندی خشکبار و حبوبات

دستگاه بسته بندی خشکبار و حبوبات از جمله دستگاه پرطرفدار بسته بندی محسوب می شود، که فقط در کارخانه های بزرگ کاربرد چندانی ندارند. این دستگاه که از آن به عنوان دستگاه بسته بندی خانگی یاد می شود، می تواند کاربرد بسیار گسترده ای را برای شما داشته باشد. قیمت دستگاه بسته بندی خشکبار و حبوبات با توجه به مدل انتخابی و نیاز شما تعیین خواهد شدامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید